Jak wyczyścić złotą biżuterię antyczną, aby odzyskała dawny blask

Odziedziczyłeś po przodkach biżuterię przekazywaną z pokolenia na pokolenie? A może w Twojej kolekcji znajdują się złote pierścionki lub bransoletki, które wymagają konserwacji? Jak wyczyścić biżuterię, żeby odzyskała dawny blask? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na czyszczenie złota w domu.

Jak wyczyścić złotą biżuterię?

Złota biżuteria urzeka swoim szlachetnym urokiem, stanowi idealny pomysł na prezent, symbolizuje bogactwo, wieczność i królewskość. Niestety nawet najpiękniejsze kolczyki, pierścionki czy bransoletki wykonane z tego kruszcu mogą stracić swoje piękno pod wpływem różnych czynników. Złoto może pokryć się śniedzią (patyną), gdy w stopie znajduje się dodatek miedzi. Na wygląd biżuterii negatywnie wpływają również kosmetyki, np. perfumy czy kremy do rąk, ale także domowe detergenty. Kolor złota zmienia się też pod wpływem drobinek kurzu oraz innych zanieczyszczeń, z którymi na co dzień mamy kontakt. Antyczna biżuteria, np. taka, która jest w naszej rodzinie od lat, często nie prezentuje się idealnie. 

Jak wyczyścić złoto? Jednym z domowych sposobów jest umycie biżuterii w roztworze ciepłej wody, delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń) oraz sody oczyszczonej. W tak przygotowanej mieszance należy moczyć złoto przez około 30 minut, a następnie wytrzeć i wypolerować. Kolejny trik to zastosowanie roztworu sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego oraz wody. Wystarczy zanurzyć w nim ściereczkę i wyczyścić złoto – nawet biżuteria pokryta patyną odzyska w ten sposób swoje piękno.

Czym polerować złoto?

Do usuwania zanieczyszczeń sprawdzi się również szczoteczka do zębów, najlepiej przeznaczona dla dzieci. Miękkie włosie dotrze w każdy zakamarek pierścionka lub łańcuszka, a przy tym nie zarysuje biżuterii. Uwaga! Niezalecane jest moczenie w wodzie biżuterii wysadzanej kamieniami. Możemy za to przygotować papkę, którą naniesiemy na złoto. Do jej wykonania potrzebna jest woda oraz proszek do pieczenia w proporcji 1:1. Mieszankę wcieramy w biżuterię za pomocą bawełnianej ściereczki, a następnie spłukujemy wodą i wycieramy. Do polerowania złotej biżuterii najlepiej używać delikatnych tkanin, które nie zarysują powierzchni. Idealnie sprawdzają się flanelowe ściereczki – nadają złotu olśniewający blask i przywracają dawne piękno. Świetnie działa także ircha, czyli wyprawiona skóra owcza, której miękka struktura poleruje biżuterię w wyjątkowo delikatny sposób.

Profesjonalne czyszczenie złotej biżuterii

Chociaż domowe sposoby są skuteczne, to jednak czyszczenie starej biżuterii bywa bardzo czasochłonne. Jeśli nie mamy doświadczenia w konserwacji złota, to możemy uszkodzić strukturę pierścionka lub bransoletki, np. zarysować ją. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z usług profesjonalistów. Jeśli nie wiesz, co zrobić ze starą biżuterią, zwróć się do złotnika, który usunie ze złota patynę oraz inne zanieczyszczenia. Jednym ze sposobów jest czyszczenie biżuterii w specjalnej myjce ultradźwiękowej. W Krakowie usługi czyszczenia złota świadczy między innymi salon jubilerski Alians przy ulicy Kalwaryjskiej 32.