Diament czy brylant? Czym różnią się od siebie?

Diamenty są wieczne i… uznawane za najlepszych przyjaciół kobiet! A co z brylantami? W jaki sposób odróżnić, czy kamień szlachetny, którym wysadzana jest biżuteria, to brylant czy diament? Co jest cenniejsze – diament czy brylant? Przedstawiamy podstawowe informacje o szlifie brylantowym oraz inne ciekawostki związane ze sztuką jubilerską!

Diament czy brylant?

Te pojęcia często są używane zamiennie, zwłaszcza przez osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z tematyką biżuterii i jubilerstwa. Potocznie mówimy o tym, że mężczyzna oświadczył się kobiecie i podarował jej pierścionek zaręczynowy z diamentem. Nie jest to do końca prawda. Czym zatem jest diament, a czym brylant? Diament uchodzi za jedną z najtwardszych substancji na świecie. Jest bardzo rzadki, a zarysować go może jedynie inny diament. W naturze ten kamień szlachetny nie wyróżnia się jednak wyjątkową urodą – dopiero odpowiednie oszlifowanie sprawia, że zyskuje niepowtarzalny blask i urzeka niezwykłym pięknem, stając się brylantem. Co ciekawe, jedynie 10% diamentów nadaje się do celów jubilerskich. A zatem czy diament to brylant? Zdecydowanie nie! Kamień szlachetny dopiero pod wpływem profesjonalnej obróbki może stać się brylantem. Okazuje się więc, że każdy brylant to diament, jednak nie każdy diament będzie brylantem!

Czy brylant a diament to to samo – poznaj podstawowe różnice

Diamenty nie wyróżniają się błyszczącą powierzchnią, przeciwnie – w naturze są matowe. Z kolei brylanty mają krystaliczną strukturę, a ich blask zachwyca każdego konesera kamieni szlachetnych. Diament jest surowcem naturalnym, wydobywanym w kopalniach. Bogate złoża znajdują się np. w Afryce Południowej. Brylanty natomiast są dziełem człowieka – jego precyzji i umiejętności. Różnice występują również w kolorystyce – naturalne diamenty mogą przybierać barwę od niebieskiej, przez żółtą, aż po czarną.

Jak wycenić brylanty – zasada 4C

Brylanty osiągają zawrotne ceny, a wpływ na nie ma między innymi miejsce wydobycia, sytuacja gospodarcza na świecie czy nazwisko jubilera, który dokonał obróbki kamienia szlachetnego. Przyjęło się, że cena brylantów jest uzależniona od czterech najważniejszych czynników, określanych z angielskiego jako zasada 4C (carat, colour, clarity, cut). Wycenie podlega:

  • Karat (masy brylantu) – im większa masa, tym droższy brylant.
  • Barwa – określana w skali od D do Z, gdzie D oznacza kamień bezbarwny (najbardziej ceniony).
  • Czystość kamienia – najbardziej pożądany jest przezroczysty brylant bez inkluzji i skaz.
  • Szlif – najpiękniejsze kamienie to te, które zostały wykończone tzw. szlifem brylantowym. To mistrzowska obróbka diamentu, która została wynaleziona w XVII wieku – zawiera minimum 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie. 

Co jest droższe – brylant czy diament?

Kamienie szlachetne są niezwykle cenne – są nie tylko rzadkie, ale również kosztowne. Co jest droższe: diament czy brylant? Żeby kamień zyskał wyjątkową formę i blask, potrzebna jest żmudna praca jubilera. Brylant będzie zatem kosztował więcej niż diament. Olśniewające wyjątkowym blaskiem pierścionki z brylantami i diamentami są dostępne w salonie jubilerskim Alians zlokalizowanym w Krakowie przy ul. Kalwaryjskiej 32 oraz w sklepie internetowym.