Biżuteria art déco

Dekoracyjność, a zarazem prosta, uporządkowana forma i dążenie do symetrii – to najważniejsze cechy, dzięki którym biżuteria art déco stanowi idealne połączenie piękna z funkcjonalnością. I chociaż styl art déco powstał niemal sto lat temu, wciąż jest nieustającym źródłem inspiracji dla jubilerów na całym świecie. 

Art deco - narodziny stylu 

Styl art déco zawdzięcza swoją nazwę słynnej, zorganizowanej w 1925 roku w Paryżu Wystawie Współczesnej Sztuki Zdobniczej i Użytkowej (International Exposition of Modern Industrial and Decorative Art).  Rozwój tego stylu przypada na lata 1919 - 1939, czyli epokę dwudziestolecia międzywojennego. Był to czas przełomowy nie tylko w kulturze, architekturze i sztuce, ale również w jubilerstwie. 

Biżuteria w stylu art deco - charakterystyka

Projektowana przez najlepsze pracownie jubilerskie biżuteria art déco wykonywana była najczęściej z białego złota lub platyny, którą wybierano ze względu na jej dużą wytrzymałość oraz wysoki, trwały połysk. 

W zapomnienie odeszły abstrakcyjne kształty i miękkie linie z poprzedzającej art déco secesji. Biżuteria w stylu art déco przybiera symetryczne, geometryczne formy. Kolczyki, naszyjniki, broszki i pierścionki w stylu art déco mają kształt bagietki, trapezu, półksiężyca, trójkąta. Popularna staje się również forma markizy lub gruszki. 

Projektanci biżuterii art déco porzucili pastelowe, charakterystyczne dla secesji kolory, na rzecz śmiałych, żywych barw. Często stosowanym zestawieniem kolorystycznym w biżuterii  art déco jest czerń i biel.  To kontrastowe połączenie popularne jest szczególnie w biżuterii art déco projektowanej w Stanach Zjednoczonych. 

Kamienie stosowane w biżuterii w stylu art déco

Kolorowe kamienie stanowią bardzo ważny element biżuterii w stylu art déco. Projektanci śmiało bawią się ich barwą, przejrzystością i przepustowością światła. Oprócz diamentów, szmaragdów, rubinów i szafirów,  w okresie art déco docenione zostają topazy, kwarce, akwamaryny, korale, jadeity, cyrkonie oraz cytryny, które stały się pożądane ze względu na swoją przejrzystość i duży wachlarz kolorystyczny. W biżuterii art déco królują ponadto perły - nie tylko naturalne, ale również perły hodowlane, z powodzeniem wprowadzone w latach 20. XX w. na rynek jubilerski. 

W okresie art déco na masową skalę stosowane są także kamienie syntetyczne, zwłaszcza syntetyczne szafiry i rubiny. Popularność zyskuje także bakelit - doskonale imitujący jadeit lub perły. Dzięki zastosowaniu kamieni syntetycznych biżuteria art déco jest przystępna cenowo - i dostępna nie tylko dla najbogatszych. 

Art déco to również innowacyjny okres w jubilerstwie, jeśli chodzi o wycinanie i szlifowanie kamieni. Stosowanie geometrycznych form biżuterii spowodowało udoskonalenie techniki obróbki kamieni, a nowe cięcia i kształty umożliwiły mistrzom jubilerstwa  układanie kamieni w mozaikowe wzory. 

Pierścionki w stylu art déco

Pierścionki wykonane w stylu art déco mają masywną, ale niepozbawioną artyzmu formę - są ciężkie, solidne i najczęściej ozdobione dużymi kamieniami w kształcie rombu lub prostokąta. Nierzadko jeden duży kamień naturalny otoczony jest drobnymi diamencikami, popularne w pierścionkach art déco jest także zastosowanie diamentów w szlifie szmaragdowym. Często spotykane jest również zestawienie obrączki z żółtego złota z górą oprawy w platynie, ewentualnie srebrze. 

Kolczyki w stylu art déco

Kolczyki w stylu art déco mają formę segmentową, złożoną z wieloelementowych ruchomych opraw. Najczęściej powstają z platyny i ozdobione są diamentem. Z czasem jednak popularne stało się także zastosowanie przy projektowaniu kolczyków art déco kolorowych kamieni, topazów oraz cytrynów. 

Broszki w stylu art déco

Broszki w stylu art déco to prawdziwy popis fantazji mistrzów jubilerstwa. Przyjmują najróżniejsze, zgeometryzowane kształty, są misternie opracowane i bogato zdobione kamieniami. 

Bransoletki w stylu art déco

W okresie art déco najbardziej popularne były tzw. białe bransoletki, z czasem zapanowała również moda na bransoletki ozdobione dużymi, kolorowymi kamieniami o śmiałych szlifach. Przeważnie bransoletki art déco miały formę przenikających się figur geometrycznych. Twórcy bransoletek w stylu art déco czerpali również inspiracje z kultury i sztuki Orientu.