Jak wybrać pierścionek idealny na zaręczyny?

Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego jako symbolu narzeczeńskiej miłości i wierności ma długą historię – według badaczy zwyczaj praktykowano już w starożytności. Przez ten czas zmieniło się wiele, ale jedno pozostało niezmienne – biżuteria zakładana na palec przyszłej panny młodej musi zachwycić obdarowaną i stanowić niezwykły prezent, który będzie towarzyszył jej nie tylko przez okres narzeczeństwa, ale również po ślubie. Jak dobrać pierścionek zaręczynowy? Jaki kamień będzie najlepszy?

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy – trochę historii

Pierwsze pierścionki zaręczynowe były wręczane w czasach starożytnego Egiptu już 2000 lat p.n.e., kiedy mężczyźni obdarowywali przyszłe małżonki biżuterią wykonaną z drutu. W późniejszym okresie pierścionki były wykonywane ze złota, brązu lub kości słoniowej. Zwyczaj ten rozwinął się również w Rzymie, jednak nastąpiło to dopiero w późnym antyku – wcześniej małżeństwa były aranżowane i uzgadniane bezpośrednio przez rodziców, a wesela organizowane niezwłocznie po dobraniu pary młodej, a zatem okresu narzeczeńskiego w ogóle nie było. W starożytnym Rzymie wybranki otrzymywały pierścionki wykonane najczęściej z metalu – podobnie było w Grecji. A jak jest obecnie?

Klasyczny pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać?

Żółte, białe, różowe złoto? Pierścionek z brylantem, a może perłą? Przyszły pan młody może mieć wiele wątpliwości co do wyboru odpowiedniego symbolu, który przypieczętuje zaręczyny. Białe złoto jest bardzo popularne i dobrze współgra z inną biżuterią, np. srebrną. Z kolei żółte złoto to uniwersalny i zawsze modny dodatek, który pasuje do wszystkiego. Jubilerskim hitem są też pierścionki z różowego złota, które powstaje ze stopu złota czystego z miedzią i srebrem.

Co wybrać? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bez wątpienia klasyczny złoty pierścionek z diamentem. Pierwszy pierścionek tego typu otrzymała w 1477 roku Maria Burgundzka od arcyksięcia Maksymiliana I Habsburga, jednak prawdziwy boom na biżuterię z diamentami rozpoczął się po II wojnie światowej. Diamenty i brylanty do dzisiaj są uważane za symbol wiecznej miłości, dlatego wysadzana nimi biżuteria stanowi jeden z najpopularniejszych dodatków, które są wręczane z okazji zaręczyn.

Wybierając pierścionek z diamentem, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego masę (liczbę karatów), ale również czystość, barwę oraz szlif. Czystość kamienia oznacza się w pięciostopniowej skali, z której najdoskonalsza będzie klasa LC – lupowo czysty (bez inkluzji). Jeśli chodzi o barwę, to najbardziej pożądanym diamentem jest kamień oznaczony symbolem D – całkowicie bezbarwny. Ostatnim parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając diament, jest szlif, który wydobywa wszystkie walory estetyczne kamienia. Diament oszlifowany pełnym szlifem brylantowym stanowi najbardziej pożądany symbol miłości narzeczeńskiej.

Nie tylko diament – jaki powinien być pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy z diamentem to nie jedyna opcja, którą mogą wybrać przyszli narzeczeni. Panie ceniące oryginalne wzornictwo i niebanalne dodatki zachwycą się również szafirem, rubinem, topazem czy tanzanitem. Bogactwo i głębia kolorów, unikatowy charakter, możliwość łączenia z różnymi rodzajami złota (klasycznym, białym i różowym) – to wszystko sprawia, że pierścionki zaręczynowe ozdobione innym kamieniem niż diament stają się coraz bardziej popularne. Szafir symbolizuje ciekawość świata, a także umacnia miłość, z kolei rubin zachwyca niepowtarzalną, intensywną barwą. Błękitny topaz świetnie komponuje się z białym złotem, a przy tym dodaje energii. Pierścionek zaręczynowy może też być ozdobiony klasyczną, okrągłą perłą, np. w kolorze białym lub różowym.

Jeżeli szukasz idealnego pierścionka na zaręczyny, zapraszamy do naszego sklepu jubilerskiego w Krakowie, gdzie oferujemy szeroki wybór pierścionków oraz obrączek ślubnych gotowych i na zamówienie.