Jak powstają obrączki ślubne?

Obrączka ślubna to wyjątkowy symbol małżeństwa oraz miłości osób, które decydują się wspólnie kroczyć przez życie. Powinna być nie tylko olśniewająco piękna, ale również trwała oraz odporna na uszkodzenia, żeby towarzyszyć małżonkom przed długie lata. Jak wygląda proces produkcji obrączek? Ile złota trzeba przeznaczyć na obrączki? W artykule odpowiadamy na te i inne pytania nurtujące przyszłych nowożeńców.

Jaki stop na obrączki gwarantuje najlepsze rezultaty?

Proces produkcji złotych obrączek ślubnych jest złożony, a jego celem jest uzyskanie idealnego efektu – wytrzymałych, pięknych i wyjątkowych pierścieni, które będą zdobić dłonie nowożeńców nie tylko w dniu ich ślubu, ale także stanowić najlepszy symbol doskonałej miłości i przez kolejne lata przypominać o złożonym uroczyście przyrzeczeniu. Przed rozpoczęciem procesu produkcji obrączek ślubnych, złotnik wybiera surowiec odpowiedniej próby. Czyste złoto może okazać się niepraktyczne – jest miękkie i podatne na uszkodzenia, dlatego zaleca się wykorzystanie stopów łączących w sobie inne metale. Jakie złoto będzie najlepsze na obrączki? Złotnicy z reguły stosują próbę 585. To najpopularniejszy stop, który gwarantuje optymalną trwałość złotych obrączek. W jego skład wchodzą, oprócz złota, również srebro, nikiel i miedź. Taki stop na obrączki pozwala na uzyskanie najlepszych efektów i wysokich walorów użytkowych.

Wycinanie, walcowanie i polerowanie obrączek

Złote obrączki można wykonywać za pomocą dwóch metod – szwowej i bezszwowej. Pierwsza technika była popularna wiele lat temu i polegała na formowaniu obrączki z paska metalu. Materiał był zwijany, a następnie łączony poprzez lutowanie, przez co na obrączce był widoczny ślad. 

<p">Obecnie stosuje się bardziej nowoczesne metody produkcji – technikę bezszwową. Polega ona na przygotowaniu specjalnej złotej rurki, z której następnie wycina się płaskie krążki. To właśnie one będą stanowić bazę biżuterii i pozwolą na uzyskanie idealnej obrączki – bez jakichkolwiek łączeń. Krążek zostaje następnie poddany walcowaniu, dzięki czemu produkt stanie się bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania, a także uzyskuje odpowiedni kształt. Pomaga w tym również obróbka skrawaniem, która pozwala osiągnąć oczekiwany rozmiar oraz kształt. Następnie złotnik poddaje obrączki frezowaniu, którego celem jest wykonanie ozdobnych nacięć oraz innych dekoracyjnych detali, które mają wyróżnić nasze obrączki na tle innych. 

Kolejnym etapem produkcji złotych pierścieni dla nowożeńców jest polerowanie obrączek, dzięki któremu biżuteria zyskuje olśniewający blask. Osoby, którym zależy na spersonalizowaniu obrączek ślubnych, mogą zdecydować się na grawerowanie napisu wewnątrz złotego krążka – np. imienia małżonka lub daty ślubu. Coraz bardziej popularne staje się również ozdabianie obrączek szlachetnymi kamieniami, np. brylantami.

Ile złota należy przeznaczyć na obrączki?

To pytanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które decydują się oddać złotnikowi własną biżuterię w celu wykonania z niej obrączek ślubnych. Z reguły obrączki ważą od 10 do 12 gramów, więc tyle złota należy dostarczyć do zakładu złotniczego. Obrączki możecie Państwo zamówić w naszym sklepie jubilerskim w Krakowie.