Czy każdy jubiler jest złotnikiem? Czym różnią się te zawody

Złotnik i jubiler to zawody, których nazwy są przez wiele osób używane zamiennie. Z reguły mamy wtedy na myśli rzemieślnika, który wytwarza biżuterię. Okazuje się jednak, że między tymi zawodami jest wiele różnic. Czym jest złotnictwo? Jak zostać jubilerem lub złotnikiem? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat!

Czym zajmuje się złotnik?

Złotnik jest rzemieślnikiem, który specjalizuje się w tworzeniu wyrobów z metali szlachetnych – głównie ze złota, ale również srebra, platyny oraz rozmaitych stopów. Przedstawiciel tego zawodu wykonuje biżuterię, przetapia metale i jest artystą, który nadaje pierścionkom, obrączkom oraz innym wyrobom wyjątkową formę. Dawniej złotnicy wytwarzali przedmioty codziennego użytku, np. puchary, świeczniki, zajmowali się również produkcją przedmiotów kultu religijnego, wyposażenia monarchów czy armii. Obecnie wykonują zawód rzemiosła artystycznego, w ramach którego projektują, ale również przerabiają biżuterię na zamówienie klienta. Złotnik zajmuje się także wytwarzaniem innych wyrobów z metali szlachetnych oraz naprawą biżuterii. Jego profesja wymaga profesjonalnego przygotowania merytorycznego oraz wielu lat praktyki.

Jubiler – charakterystyka zawodu

Jubilerstwo to jedna ze specjalizacji złotnictwa. Powstała w XVII wieku, kiedy nadawanie odpowiedniej formy kamieniom szlachetnym zaczęło nabierać coraz większego znaczenia. Nazwa pochodzi z niemieckiego słowa “Juwelier”, a to od “Juwel” – klejnot. Obecnie jubilerzy zajmują się oprawianiem oraz szlifowaniem kamieni szlachetnych – ich rola jest zatem nieoceniona. Jubilerka to dziedzina, która wymaga ogromnej precyzji, zdolności manualnych, ale także zmysłu artystycznego pozwalającego tworzyć małe dzieła sztuki – pierścionki, obrączki, bransoletki i inne przedmioty z wykorzystaniem kamieni szlachetnych. Kamienie takie jak szmaragd, diament, rubin, szafir czy topaz nie mają przed jubilerami tajemnic – znają oni metody obróbki, szlifowania oraz oprawiania tych rzadkich minerałów. Za pomocą odpowiedniego szlifu potrafią wydobyć z kamienia jego piękno, a także ukryć defekty czy inkluzje. Okazuje się zatem, że zawód złotnika różni się od profesji jubilera – przede wszystkim powstał wcześniej. Nie każdy złotnik będzie jubilerem – wszystko zależy od tego, w czym będzie się specjalizował.

Jak zostać złotnikiem?

Nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia, żeby pracować jako złotnik lub jubiler. W Krakowie istnieje jednak wiele szkół policealnych, które kształcą adeptów złotnictwa. Wiedzę i umiejętności można także zdobywać na uczelniach, np. w Szkole Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu lub na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Istnieje również wiele specjalistycznych kursów, których uczestnicy zgłębiają tajniki nie tylko tworzenia produktów z wykorzystaniem szlachetnych kruszców i kamieni, ale również wyceny biżuterii. Tak naprawdę osoby, które chcą realizować się w zawodach związanych z wytwarzaniem biżuterii i przetapianiem kruszców, mogą zdobywać fach w czasie pracy lub praktyk w zakładach złotniczych i jubilerskich. Natomiast jeżeli poszukujesz profesjonalnych usług złotniczych w Krakowie - zapraszamy do naszego salonu na ulicę Kalwaryjską 32.