JAK DOBRAĆ PIERŚCIONEK ZARĘCZYNOWY?

Jaki jest idealny pierścionek zaręczynowy? To taki dany z miłości i szczerego serca. Ma on zdobić dłoń ukochanej osoby przez wiele lat i przypominać o dobrych chwilach. Często Panie noszą na jednym palcu pierścionek zaręczynowy i obrączkę ślubną już do końca życia. Warto więc pomyśleć, jak odpowiednio go wybrać i na co zwracać uwagę.

ROZMIAR

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka? Powinien przechodzić przez staw z delikatnym oporem, ale na palcu leżeć tak, aby nie uciskał. Zbyt dopasowany może powodować problemy z krążeniem krwi i opuchliznę, a luźny po prostu spadnie. Przy pomiarze należy też wziąć pod uwagę, czy Pani ma ręce skostniałe z zimna (palce robią się drobniejsze), czy spuchnięte od upału, gdyż czynniki te mogą wpłynąć na pomiar.

Jeśli Wybranka zna rozmiar swojego serdecznego palca lewej dłoni (tego pomiędzy środkowym a małym) lub razem możecie się wybrać do salonu z biżuterią, to nie ma żadnego problemu. Jednak jeśli oświadczyny planowane są z zaskoczenia, wtedy przyda się kilka naszych rad:

- najprostszym sposobem jest „pożyczenie” pierścionka z kolekcji Ukochanej (który wiemy, że na nią pasuje) i wizyta w sklepie jubilerskim;

- niektórzy panowie udają, że chcą zobaczyć, jak noszony aktualnie przez partnerkę pierścionek, będzie leżał na ich palcu, a następnie przymierzają u jubilera zbliżony rozmiar. Uwaga, tu potrzebne jest wprawne oko, aby ocenić orientacyjną średnicę pierścionka;

- można wtajemniczyć w całą akcję, kogoś z bliskiego otoczenia naszej Wybranki, np. siostrę, przyjaciółkę. Mogę one dyskretnie wybadać teren: podpytać o rozmiar palca, sprawdzić wielkość już posiadanej biżuterii itp.

W razie niepowodzenia w wyborze właściwego rozmiaru, pamiętaj, że pierścionki i obrączki można zmniejszyć lub ew. zwiększyć. Wcześniej jednak należy skonsultować się z jubilerem, czy istnieje taka możliwość, gdyż zależy to od wybranego przez Ciebie kruszcu oraz kamieni w danym wzorze.

RODZAJ I KOLOR KRUSZCU

Do wyboru mamy kilka rodzajów kruszców, z czego najpopularniejszymi są: złoto, srebro, platyna, a dla osób lubiących nowości, tytan.

Podczas oświadczyn jednak zdecydowanie króluje złoto żółte i białe, choć coraz modniejsze stają się wzory ze złota różowego, czerwonego czy szarego. Oryginalnie, a zarazem gustownie wyglądają pierścionki wykonane z połączenia różnych kolorów tego szlachetnego kruszcu. Często wybierane przez panie są wzory z żółto-białego złota, ponieważ będą one pasowały do innej posiadanej przez nie biżuterii, a także do wszystkich kreacji.

Złoto, niezależnie od barwy, jest uznawane za wyjątkowo szlachetny materiał, idealnie podkreślający doniosłą chwilę oświadczyn. Jest też bardzo trwałe, dzięki utwardzającym domieszkom niklu (coraz rzadziej), cynku, srebra lub miedzi. W zależności od zastosowanych dodatków, złoto będzie różniło się kolorem oraz gładkością powierzchni.

Aby wiedzieć ile czystego złota jest w 1000 g stopu, należy zwrócić uwagę na wygrawerowany wewnątrz pierścionka symbol wskazujący na próbę. Najczęściej wybierane są wzory o próbie 585 (14 ct). Oznaczone wyższymi próbami (18 ct, 22 ct) są i droższe, i bardziej kruche. Z kolei złoto o niższych próbach (8 ct, 10 ct), ma mniej atrakcyjną barwę, jednak niższą cenę. Należy też sprawdzić domieszki których metali zastosowano, gdyż pierścionki ze zbyt dużą zawartością np. niklu mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Jeśli bliska naszemu sercu osoba ma uczulenie na złoto, a właściwie na któryś z domieszanych metali, można pokusić się o wybór pierścionka z innego materiału. W zależności od zawartości portfela, droższych modeli z tytanu lub platyny albo tańszych ze srebra. Zasadniczym plusem tego ostatniego jest to, że przy skromnym budżecie można znaleźć wiele pięknych wzorów.

DIAMENTY CZY BRYLANTY?

„Najlepszymi przyjaciółmi kobiety są diamenty” - te słowa Marlin Monroe doskonale opisują, które kamienie szlachetne są najbardziej pożądane i najczęściej wybierane przez panie. Diament jednak, w skrócie rzecz ujmując, to nazwa nieoszlifowanego brylantu. Wobec tego Panowie, jeśli chcecie podbić serca Waszych Wybranek, to ofiarujcie jej pierścionek zaręczynowy z brylantem. Jest to najtrwalszy kamień szlachetny, który symbolizuje ponadczasowość i niezmienność uczucia. Przy tym zawsze wygląda elegancko.

Przy wyborze szlachetnego kamienia warto zwrócić uwagę na jego szlif, barwę, czystość i masę. To te właściwości wpływają na cenę, a przede wszystkim na to, jak będzie wyglądał przyszły pierścionek zaręczynowy.

- Za najdoskonalszy i obecnie powszechnie stosowany, uchodzi szlif brylantowy nowoczesny mający przynajmniej 57 faset. Stosuje się go do obróbki diamentów i innych przeźroczystych kamieni. Tak oszlifowane diamenty najczęściej znajdziecie w pierścionkach zaręczynowych, to klasyka. Inne popularne szlify, to gruszka, markiza, princess, szmaragdowy, owal i serce.

- W przypadku brylantów określa się też barwę literami od D (najczystszy) do Q (najbardziej zażółcony). Standardowo w pierścionkach zaręczynowych można znaleźć brylanty oznaczone literą H, które mają piękną barwę i przystępną cenę. Im bielszy, tym droższy jednak spotykane są również diamenty różowe czy niebieskie. Te w fantazyjnych kolorach są niezwykle rzadkie, przez co ich cena również jest fantazyjnie wysoka...

- Na wartość kamienia wpływa również czystość. Wpływają na nie uszkodzenia wewnętrzne i zewnętrzne – inkluzje i skazy. Po przebadaniu wielu cech, diament zostaje przypisany do konkretnej kategorii IF, VVS1-VVS2, VS1-VS2, SI1-SI2, P1, P2-P3. W pierścionkach zaręczynowych najczęściej znajdują się brylanty z kategorii VS lub SI, gdzie skazy widoczne są dopiero po 10-krotnym powiększeniu.

- Oczywiście ważna jest również masa kamienia szlachetnego. Określa się ją w karatach (1ct - 0,2g). Ma na nią wpływa średnica i wysokość. Wiecie czy Wasze panie wolą skromne czy okazałe brylanty? Pojedynczy kamień czy kilka drobniejszych? Warto przyjrzeć się noszonej przez Ukochaną biżuterii, aby poznać jej gust oraz brać pod uwagę zawartość swojego portfela.

Bardziej ekonomiczną alternatywą dla brylantów są ich syntetyczne odpowiedniki - cyrkonie. Ich trwałość jest mniejsza, jednak również pięknie prezentują się na dłoni.