Jak wypolerować obrączkę, aby wyglądała idealnie?

Obrączka to biżuteria, która szybko może stracić swój pierwotny blask – w końcu nosimy ją codziennie, przez co jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i działanie innych szkodliwych czynników. Regularne polerowanie obrączki pozwoli zachować jej idealny wygląd i cieszyć się piękną biżuterią przez wiele lat. Jak wypolerować obrączkę? Co warto robić, a czego lepiej unikać?

Zanim przystąpimy do polerowania obrączki

Żeby obrączka przed długi czas olśniewała nas swoim blaskiem, warto dbać o nią każdego dnia. Pamiętajmy o kilku prostych zasadach, do których należy:

  • zdejmowanie obrączki do prac domowych – detergenty mogą negatywnie wpłynąć na wygląd biżuterii. Obecne w płynach czyszczących substancje chemiczne mogą uszkodzić metal, a druciane myjki zarysować jego powierzchnię. Obrączkę należy też zdejmować przed przygotowywaniem niektórych posiłków, np. wyrabianiem ciasta – mąka może wejść w zagłębienia, np. między metalem a kamieniem szlachetnym i trudno ją potem usunąć;
  • zdejmowanie obrączki do kąpieli i mycia rąk – wbrew pozorom to również jest bardzo ważne. Kontakt z wodą i środkami myjącymi powoduje, że biżuteria traci swój pierwotny wygląd, staje się matowa i mało estetyczna;
  • unikanie kontaktu z innymi metalami – obrączka, która jest narażona na styczność z twardszymi od siebie elementami, może szybko się zarysować i zniszczyć. W miarę możliwości zdejmujmy zatem obrączkę, jeśli planujemy np. używać nożyczek lub narzędzi;
  • regularne czyszczenie i polerowanie obrączki – raz na jakiś czas należy przemyć biżuterię wodą i delikatnym detergentem, np. płynem do naczyń, a następnie wytrzeć do sucha miękką szmatką;
  • przechowywanie biżuterii w specjalnych szkatułkach – miękko wyściełane pudełeczka to idealne miejsce na obrączkę, która z jakichś powodów nie jest aktualnie noszona na palcu. Szkatułka chroni przed kurzem, a także zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak wypolerować obrączkę?

Polerowanie obrączki rozpocznijmy od zamoczenia jej w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Przygotujmy ściereczkę, która nie zostawia włókien, np. wykonaną z mikrofibry. Następnie na kilkanaście minut zamoczmy biżuterię w roztworze sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń zmieszanego z wodą. Możemy też kupić specjalistyczny płyn do polerowania obrączek, który chroni ich strukturę i pozwala na przywrócenie pierwotnego blasku. Dobrze sprawdza się również ciepła woda z dodatkiem cytryny i płynu do naczyń. Jeśli decydujemy się na użycie detergentu, to tylko łagodnego.

Kolejny krok to wycieranie i delikatne polerowanie obrączki, aż będzie błyszczeć. Jeszcze lepsze rezultaty osiągniemy przy użyciu specjalnej ściereczki jubilerskiej – stworzonej z myślą o pielęgnacji biżuterii wykonanej ze szlachetnych metali.

Polerowanie obrączki – czego unikać?

Pasta do zębów przez lata była uznawana za dobry środek do czyszczenia biżuterii, ale obecnie mamy na rynku tak wiele profesjonalnych preparatów, że pastę lepiej odłożyć do lamusa. Obecnie w niej drobinki ścierające, które sprawdzają się przy myciu zębów, mogą uszkodzić metal szlachetny i zniszczyć obrączkę.

Nie starajmy się na własną rękę polerować biżuterii bogato zdobionej, wysadzanej szlachetnymi kamieniami, np. obrączek z brylantami. Nigdy nie wiemy, jak domowe sposoby zadziałają na strukturę biżuterii i czy jej nie uszkodzą.

A co z widocznymi uszkodzeniami, np. rysami na powierzchni biżuterii? Niestety nie ze wszystkim poradzimy sobie domowymi sposobami. Raz na jakiś czas warto więc odwiedzić pracownię jubilerską i zlecić specjalistom profesjonalne czyszczenie oraz polerowanie obrączki. Jubilerzy posiadają narzędzia, np. polerki, które pozwalają na usunięcie drobnych zarysowań i przywrócenie biżuterii dawnego blasku.