Porysowana obrączka? Podpowiadamy, co zrobić

Nawet najpiękniejsza biżuteria z czasem traci swój pierwotny blask, a na jej powierzchni pojawiają się rysy, otarcia i inne niedoskonałości. Co powoduje powstawanie uszkodzeń szlachetnych metali? Jak temu zapobiegać? Dzięki naszym wskazówkom porysowana obrączka nie będzie już problemem!

Porysowana złota obrączka – przyczyny

Biżuteria, jak każdy przedmiot będący w codziennym użytku, ulega uszkodzeniom na przestrzeni czasu. Dotyczy to również złotych obrączek i pierścionków, które – wbrew pozorom – łatwo się niszczą. Czyste złoto jest stosunkowo miękkim metalem, co oznacza, że szybko można zauważyć na nim rozmaite zarysowania.

Do czynników wpływających destrukcyjnie na powierzchnię szlachetnych metali najczęściej należą uszkodzenia:

  • mechaniczne – uderzenia, ścieranie, kontakt z innymi metalami, np. biżuterią znajdującą się na tym samym palcu,
  • chemiczne – kontakt z kosmetykami, środkami czystości oraz innymi substancjami może powodować uszkodzenie struktury obrączki.  

Duże znaczenie ma również sposób przechowywania biżuterii. Pierścionki powinny być trzymane w specjalnych szkatułkach, najlepiej wyściełanych miękkim materiałem, np. aksamitem lub atłasem – każdy w oddzielnej przegródce, żeby metale nie ocierały się o siebie.

Na biżuterię negatywnie wpływa również wilgoć, wysoka i niska temperatura, a także nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne – to czynniki, przez które ozdoby z metali szlachetnych stają się matowe, zmieniają kolor i wyglądają nieestetycznie.

Porysowana obrączka – co zrobić?

Istnieje wielu zwolenników domowych sposobów usuwania rys z powierzchni metalu. Stosuje się między innymi roztwory sody oczyszczonej, która przywraca biżuterii dawny wygląd.

Jak przygotować taką miksturę? Wystarczy do miski wyłożonej folią aluminiową wlać szklankę gorącej wody, a następnie dodać dwie łyżeczki soli kuchennej i sody oczyszczonej. Biżuterię należy moczyć w roztworze przez około godzinę, a potem wypłukać czystą wodą i wypolerować ściereczką. Na rynku dostępne są również gotowe produkty do czyszczenia przedmiotów z metali szlachetnych.

Pamiętajmy jednak o tym, że samodzielne polerowanie biżuterii może bardziej zaszkodzić niż pomóc – stosowanie rozmaitych środków polerskich na własną rękę często powoduje powstanie jeszcze większych rys. Laik, który nie zna właściwości określonych metali (złota, srebra) i nie wie, jaką mają wytrzymałość, może dobrać niewłaściwy produkt i trwale uszkodzić biżuterię.

Szczególnie trudna jest konserwacja obrączek wysadzanych szlachetnymi kamieniami, posiadających ozdobne żłobienia, grawerowane napisy lub inne nietypowe cechy. Jeśli biżuteria ma dla nas ogromne znaczenie, na przykład sentymentalne, lepiej nie ryzykować samodzielnej naprawy.

Jak usunąć rysy na obrączce?

Porysowana obrączka – co zrobić w takiej sytuacji? Warto przede wszystkim oddać przedmiot do profesjonalisty, czyli jubilera specjalizującego się w przywracaniu biżuterii perfekcyjnego wyglądu. Specjalista oceni, jakich środków i narzędzi należy użyć, żeby usunąć z powierzchni obrączki wszelkie zarysowania.

Jubilerzy mają do dyspozycji cały arsenał sprzętu. Do kompleksowej konserwacji obrączek używa się między innymi specjalnych polerek z tarczami, pozwalających na precyzyjne wyczyszczenie biżuterii i pozbycie się nieestetycznych rys. Dzięki narzędziom dostosowanym do rodzaju metalu, cenne przedmioty odzyskują lustrzany blask i prezentują się po prostu pięknie. Dotyczy to różnego rodzaju biżuterii, również tej bardzo wiekowej, np. odziedziczonej po krewnych.

Lepiej zapobiegać, czyli o konserwacji i czyszczeniu biżuterii

Porysowana złota obrączka nie wygląda estetycznie. Jeśli chcemy, żeby biżuteria przez długi czas prezentowała się perfekcyjnie, pamiętajmy o kilku zasadach. Najważniejsze są:

  • regularne czyszczenie – im częściej nosimy dany przedmiot, tym częściej należy go czyścić. Na obrączce gromadzi się brud, kurz, pot, pozostałości kosmetyków oraz wiele innych substancji. Na co dzień można używać delikatnego detergentu, a następnie wytrzeć biżuterię do sucha miękką ściereczką;
  • zdejmowanie przy wykonywaniu codziennych czynności – jak wspominaliśmy, kontakt z substancjami chemicznymi może wpływać destrukcyjnie na biżuterię, dlatego lepiej zdejmować obrączkę np. przy sprzątaniu;
  • szybka konserwacja u jubilera – kiedy zauważymy rysy na powierzchni metalu, najlepiej od razu skonsultować się z profesjonalistą. Nie czekajmy, aż uszkodzenia się powiększą, bo wtedy trudniej będzie je usunąć;
  • odpowiednie przechowywanie – jeśli nie nosimy obrączki na co dzień, pamiętajmy o przechowywaniu jej w miejscu ciemnym, suchym i szczelnie zamkniętym. Najlepiej nie trzymać biżuterii w łazience, ponieważ wilgoć może negatywnie na nią wpłynąć.