Najsłynniejsze diamenty świata - Cullinan, Excelsior, Prezydent i inne

Diamenty zachwycają swoim blaskiem i pięknem. Wśród nich znaleźć można okazy szczególne - między innymi największy diament świata Cullinan, Excelsior o wyjątkowym, niebieskawym odcieniu oraz Prezydent - największy diament brazylijski. Gdzie i kiedy te drogocenne kamienie zostały znalezione? Oto krótka historia najsłynniejszych diamentów świata.   

Cullinan - największy diament świata 

Cullinan, czyli historycznie największy diament świata, znaleziony został w 1905 roku na terenie RPA. Swoją nazwę zawdzięcza sir Thomasowi Cullinanowi - właścicielowi kopalni Premier Mine pod Pretorią, w której kamień został wydobyty. Diament zakupiony został przez rząd kolonii Transwalu za 150 000 funtów szterlingów oraz podarowany na 66. urodziny królowi Edwardowi VII. Jego obróbkę powierzono amsterdamskiemu zakładowi szlifierskiemu braci Asscher. 

Pierwotna masa diamentu Cullinan wynosiła 3106 karatów (621,2 gram), a jego wymiary - 10x6x6 cm. Największy diament na świecie pocięty został jednak na 105 mniejszych kamieni: 9 dużych oraz 96 mniejszych.  

Dwa z uzyskanych w ten sposób brylantów, Cullinan I (530,2 ct)  i Cullinan II (317,4 ct), trafiły do skarbca koronnego w Tower w Londynie, gdzie oprawione zostały w brytyjskie insygnia królewskie. Cullinan I, nazywany również Wielką Gwiazdą Afryki, jest obecnie największym, bezbarwnym szlifowanym diamentem na świecie i ozdabia brytyjskie berło królewskie. Cullinan II, który zyskał miano Drugiej Gwiazdy Afryki, umieszczony został natomiast w brytyjskiej koronie państwowej. 

Excelsior - drugi największy diament świata

Do czasu odnalezienia diamentu Cullinan za największy diament świata uznawany był Excelsior - diament o masie 995,2 karata i wyjątkowej, niebiesko-białej barwie, znaleziony w 1893 roku w kopalni Jägersfontein w RPA. Diament Excelsior pozostał nieoszlifowany aż przez 10 lat. Dopiero w 1904 roku, w słynnej już pracowni braci Asscher w Amsterdamie, podzielono go na mniejsze kamienie o różnej masie, które łącznie miały 373,75 karata. Podczas prac utracono prawie 63 % masy diamentu Excelsior, ale dzięki temu uzyskane kamienie o wyższej  jakości. Większość z nich zakupiona została na aukcjach przez prywatnych kupców.  

Prezydent - największy diament brazylijski

Ważący 48,26 karata diament The President Vargas (“Prezydent Vargas”) powstał z ponad 726-karatowego kryształu znalezionego w 1938 roku w rzece w Brazylii, w Patrocinio, w stanie Minas Gerais. Kamień nazwany został na cześć Getulio Vargasa - ówczesnego prezydenta Brazylii, który rządził krajem aż przez piętnaście lat, wprowadzając szereg reform i zyskując miano "Ojca Ubogich". Kamień kilkukrotnie zmieniał właścicieli - finalnie trafił w skład słynnej kolekcji libańskiego jubilera Roberta Mouawada, którego rodzina stworzyła jeden z największych zbiorów drogocennych kamieni i biżuterii na świecie. 

Koh-I-Noor - najdroższy diament świata

Koh-I-Noor, czyli "Góra Światła", uważany jest za najsłynniejszy i najdroższy diament świata. Na temat miejsca i czasu znalezienia tego drogocennego kamienia krąży wiele legend, począwszy od historii, zgodnie z którą diament Koh-I-Noor znaleziony został na czole niemowlaka porzuconego nad brzegiem rzeki Jamuny, po hipotezę, według której klejnot odkryto w okresie Sułtanatu Delhijskiego, w kopalni Kollur w Indiach. 

Pewne jest, iż obecnie Koh-I-Noor znajduje się w angielskim skarbcu koronnym i przyozdabia brytyjską koronę. Rząd Indii wciąż próbuje jednak odzyskać słynny klejnot, którego masa, po przeszlifowaniu na płaski brylant, wynosi 108,9 karata.