Jakie są najpopularniejsze sploty łańcuszków?

Wybierając łańcuszek, warto wziąć pod uwagę różne aspekty – nie tylko rodzaj kruszcu, z którego go wykonano, masę czy długość, ale również splot. Ogniwa mogą być ułożone w różny sposób, a konstrukcja łańcuszka powinna być wytrzymała. Jaki splot łańcuszka jest najmocniejszy?

Najpopularniejsze sploty łańcuszków

Do najczęściej spotykanych splotów łańcuszków należą:

  • splot łańcuszka linka (żmijka, żyłka) – jeden z najbardziej popularnych splotów, prosty, minimalistyczny, przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Splot łańcuszka żmijka charakteryzuje się ciasnym ułożeniem ogniw, pomiędzy którymi prawie nie widać przerw oraz dużym połyskiem. Niestety łańcuszki tego typu trzeba traktować z ostrożnością – mogą łatwo ulec uszkodzeniu.
  • splot łańcuszka pancerka – kolejny klasyczny wzór, który mogą w zależności od masy łańcuszka nosić zarówno panie, jak i panowie. Splot składa się z płaskich i gładkich ogniw, które dobrze odbijają światło i pięknie błyszczą. Masywne łańcuchy w splocie pancerki są bardzo popularne wśród mężczyzn. Świetnie prezentują się solo – bez zawieszek. Charakteryzują się dużą wytrzymałością.
  • splot łańcuszka Singapur – oryginalny splot, zwany również skręconą pancerką. Delikatny i elegancki, przeznaczony głównie dla kobiet. Można go zestawić z zawieszką, np. medalikiem, ale świetnie prezentuje się również noszony samodzielnie.
  • splot łańcuszka Figaro – nazwa inspirowana operą „Wesele Figara”. Konstrukcja składa się z owalnych ogniw, z których co trzecie lub czwarte jest wydłużone. Przypomina pancerkę. Nosi się go bez zawieszki.
  • splot łańcuszka Bismarck – składa się kilku rzędów połączonych ze sobą równolegle łańcuszków. Pozwala na tworzenie wyjątkowej, szerokiej biżuterii, np. efektownych bransolet. Dostępny w wielu wersjach, idealny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
  • splot łańcuszka ankier – nazwa pochodzi od angielskiego słowa anchor – kotwica. Ten typ splotu rzeczywiście przypomina łańcuchy, do których przymocowana jest kotwica statku. Oryginalna konstrukcja zapewnia wyjątkowy efekt – kolejne ogniwa są łączone pod kątem prostym. Noszony przez kobiety i mężczyzn.
  • splot łańcuszka Garibaldi – jego cechą charakterystyczną są podwójne rzędy oczek, które przeplatają się ze sobą. Bardzo elegancki, z reguły noszony przez panie. Nie potrzebuje dodatkowych elementów, sam w sobie stanowi najlepszą ozdobę.
  • splot łańcuszka lisi ogon – przeznaczony głównie dla kobiet. Charakteryzuje się gęstym ułożeniem ogniw, a składa się z kilku łańcuszków splecionych w formie warkocza. Doskonale prezentuje się solo, bez jakichkolwiek dodatków.
  • splot łańcuszka królewski – zwany również bizantyjskim. Bardzo efektowny splot, który gra pierwsze skrzypce w każdej stylizacji. Nie wymaga dodatkowych ozdób. Jego konstrukcja charakteryzuje się masywnymi ogniwami, które wzajemnie się przeplatają, tworząc elegancki łańcuszek przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
  • splot łańcuszka Monaliza (nonna) – kolejna wariacja na temat klasycznej pancerki. Splot składa się z małych i dużych oczek ułożonych naprzemiennie. Dodatkowo mniejsze ogniwa są otoczone przez większe. Taki łańcuszek świetnie prezentuje się na kobiecej szyi.