Jak zmniejszyć pierścionek? Podpowiadamy, co zrobić, gdy pierścionek jest za duży

Kupując pierścionek w prezencie nie zawsze znamy dokładny rozmiar palca bliskiej nam osoby. Na szczęście za duży pierścionek bez problemu możemy zmniejszyć. Oto nasz krótki poradnik, dzięki któremu dowiedzieć można się, jak zmniejszyć pierścionek u złotnika lub jubilera, a także poznać sposoby na to, jak zmniejszyć pierścionek w domu.

Jak zmniejszyć pierścionek?

Zmiana rozmiaru pierścionka to jedna z najczęściej wykonywanych usług przez złotnika lub jubilera. Oprócz sytuacji, w której za duży pierścionek kupiony został jako niespodzianka, bez mierzenia w salonie, usługa zmniejszenia pierścionka stosowana jest również w przypadku, gdy otrzymaliśmy pierścionek jako rodzinną pamiątkę i jego rozmiar nie pasuje do naszych dłoni, a także - gdy na skutek znacznej utraty masy ciała, zmniejszył się obwód naszych palców.

Możliwości zmniejszenia za dużego pierścionka uzależnione są między innymi od jego kształtu, kruszcu, z którego biżuteria została wykonana oraz osadzonych w pierścionku kamieni - ich wielkości, a także rozmieszczenia. 

Co zrobić więc, gdy pierścionek jest za duży? Najlepiej udać się na konsultacje do pracowni jubilerskiej lub złotniczej, podczas której specjalista oceni, czy posiadany przez nas za duży pierścionek można zmniejszyć oraz dobierze odpowiednią metodę wykonania korekty rozmiaru biżuterii.

W przypadku za dużego pierścionka w formie obrączki, zmniejszenie rozmiaru polega najczęściej na wycięciu odpowiedniego fragmentu biżuterii oraz ponownym połączeniu krawędzi. Po zmniejszeniu pierścionek jest starannie oczyszczany i polerowany, dzięki czemu wykonana korekta rozmiaru nie wpływa na wygląd obrączki, jej jakość oraz trwałość. 

Nieco bardziej skomplikowanym procesem, wymagającym większego nakładu pracy złotnika lub jubilera, jest zmiana rozmiaru za dużego pierścionka z grawerem. Konieczne może okazać się wykonanie graweru od nowa, czasem w nieco zmienionym kształcie.

Wprawnej ręki specjalisty wymagać będzie także zmniejszenie za dużego pierścionka wysadzanego kamieniami. Chcąc zmienić rozmiar tego rodzaju obrączki, wykonuje się najpierw nową bazę pierścionka o pożądanej wielkości, a następnie ponownie oprawia się w niej kamienie. Dzięki takiej procedurze możliwe jest skorygowanie rozmiaru za dużego pierścionka bez ryzyka zniszczenia obrączki. 

Planując zmniejszyć rozmiar zbyt dużego pierścionka pod uwagę wziąć musimy oczywiście pewne ograniczenia. Pojawią się one w przypadku za dużej obrączki o wysokości typu "slim", czyli około 0.8 milimetrów, a także zbyt dużego pierścionka wykonanego z lekkiego, trwałego, ale zarazem mało elastycznego tytanu. Zamiast zmniejszenia pierścionka, jubiler zaproponować może wykonanie repliki w nowym, pożądanym przez nas rozmiarze.

Jak zmniejszyć pierścionek domowym sposobem?

Skorzystanie z pomocy specjalisty jest najlepszym, ale nie jedynym rozwiązaniem na zmniejszenie za dużego pierścionka. Zmianę obwodu pierścionka uzyskać możemy również stosując - na własne ryzyko - domowe sposoby.

Czasochłonną, aczkolwiek dosyć skuteczną metodą, jest pokrycie wnętrza za dużego pierścionka kilkoma warstwami kleju epoksydowego lub bezbarwnego lakieru do paznokci. Pamiętać należy jednak o nakładaniu kolejnej warstwy dopiero wtedy, gdy poprzednia stwardnieje i dokładnie wyschnie.

Zastanawiając się, jak zmniejszyć pierścionek domowym sposobem, warto wziąć pod uwagę również zakup specjalnej, silikonowej wkładki, umieszczanej we wnętrzu biżuterii. Tego rodzaju gadżet nabyć możemy między innymi w wybranych sklepach jubilerskich

Zastosowanie wkładki sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy konieczna jest niewielka korekta średnicy pierścionka. Liczyć musimy się również z tym, że metoda ta nie jest długotrwała - wkładkę trzeba będzie wymieniać regularnie, mniej więcej raz w miesiącu.