Jak rozpoznać rubin – szlachetny kamień w kolorze gołębiej krwi

Rubin to jeden z najbardziej charakterystycznych kamieni szlachetnych – olśniewa wyjątkową barwą, od różowej aż do intensywnie czerwonej. Jak rozpoznać prawdziwy rubin? Czym różnią się syntetyczne imitacje?

Rubin – jaki to kolor?

Nazwa rubin pochodzi od łacińskiego słowa czerwony – ruber. Kamień szlachetny należy do rodziny korundów. To niezwykle rzadki i obok diamentu oraz szafiru najtwardszy minerał. Występuje w przeróżnych odcieniach – w zależności od składu chemicznego może być różowy, purpurowy lub brunatnoczerwony.

Najcenniejsze i jednocześnie najbardziej pożądane przez koneserów są kamienie w kolorze gołębiej krwi (ang. pigeon blood). To głęboka czerwona barwa z domieszką niebieskich odcieni, które nadają minerałowi bardzo szlachetnego, królewskiego charakteru.

Rubiny tego typu pochodzą z Birmy i charakteryzują się występowaniem licznych inkluzji – drobnych niedoskonałości w strukturze spowodowanych występowaniem wrostków np. rutylu, które są odpowiedzialne za powstawanie zjawiska asteryzmu (efekt gwiazdy). Najdroższy okaz – pierścionek z rubinem „Sunrise Ruby” marki Cartier, osiągnął na aukcji w 2015 roku sumę 30 mln dolarów.

Rubin – symbolika kamienia

Co symbolizuje rubin? Kolor, połysk i wyjątkowa głębia od wieków inspirowały artystów, filozofów czy podróżników. Słynny Marco Polo tak opisywał te rzadkie minerały w swoich wspomnieniach: „barwa rubinu to symbol namiętności, miłości i rozkoszy, to barwa życia i młodości”.

Czerwony kamień szlachetny symbolizuje również witalność, temperament, obfitość i energię. Ma chronić przed nieszczęściem i chorobami, w wielu kulturach jest traktowany jak talizman. Ze względu na głęboki kolor jest również kojarzony z sercem. Wiele osób wierzy, że rubin pozytywnie oddziałuje na krążenie krwi i cały układ krwionośny, a nawet, że łagodzi bóle kręgosłupa i inne dolegliwości.

Rubin – jak rozpoznać prawdziwy minerał?

Rubiny są powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie – ozdabia się nimi pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki, broszki, spinki do mankietów oraz inne rodzaje biżuterii i dodatków. Produkty ozdobione naturalnymi kamieniami osiągają jednak wysokie ceny, dlatego na rynku można także spotkać imitacje – kamienie, które nie powstały w naturalny sposób, a za sprawą technologii. W sprzedaży są dostępne nie tylko całkowicie syntetyczne rubiny, ale także kamienie poprawiane, np. żeby usunąć inkluzje. Tego typu egzemplarze są tańsze niż minerały niepoddane dodatkowej obróbce.

Jak rozpoznać rubin – naturalny kamień szlachetny? Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, które zaświadczają o autentyczności klejnotu, jest barwa – głęboka, czysta i żywa. Sztuczne kamienie są bardziej matowe i mętne.

Znawcy kamieni szlachetnych polecają również weryfikację za pomocą zdrapywania. Prawdziwy rubin, jako jeden z najtwardszych minerałów na świecie, nie ulegnie zarysowaniu, jeśli spróbujemy zdrapać jego powierzchnię np. monetą.

Rubin bywa także mylony z rubellitem – rzadkim kamieniem szlachetnym z grupy turmalinów. Autentyczny rubin ma bardziej bogaty kolor i większą gęstość. Imitacje różnią się również ceną - biżuteria z syntetycznymi rubinami kosztuje od kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, zaś za prawdziwe minerały trzeba zapłacić o wiele więcej.