Jak nosić obrączkę?

Pomimo upływu lat i wciąż zmieniających się trendów, obrączka niezmiennie pozostaje symbolem zawarcia związku małżeńskiego i wzajemnie złożonej sobie obietnicy. Co jednak ciekawe, odpowiedź na pytanie "jak nosić obrączkę" nie jest już taka oczywista. Zależy bowiem nie tylko od kraju i panujących w nim zwyczajów, ale również - od sytuacji życiowej. 

Historia obrączki ślubnej

Tradycja wręczania sobie obrączek podczas ceremonii zaślubin sięga czasów starożytnych. W Egipcie nowożeńcy nosili obrączki z roślin i skór. Z biegiem czasu obrączki zaczęły powstawać z nieco trwalszych materiałów - kości słoniowej, a następnie różnych metali. Po raz pierwszy do złota produkcji obrączek użyli Izraelici. Było to w czasach, gdy Izrael wchodził w skład prowincji Imperium Rzymskiego. Stąd też zwyczaj noszenia złotych obrączek pojawił się w Europie. 

Jak nosić obrączkę?

Starożytni Rzymianie nosili obrączki ślubne  na palcu serdecznym lewej ręki, wierzyli bowiem, że znajduje się na nim tzw. Vena Amoris, czyli żyła miłości, prowadząca prosto do serca. Po dziś dzień w ten sam sposób obrączki ślubne noszone są między innymi w takich krajach jak  Włochy, Francja, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania oraz  Turcja, a także USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Brazylia, Egipt, Iran, Meksyk i RPA.

Ciekawym przypadkiem, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie "jak nosić obrączkę", jest Hiszpania. Z reguły w całym kraju obrączka noszona jest na prawej ręce. Jednak w dwóch autonomicznych regionach - Walencji i Katalonii - nowożeńcy zakładają sobie obrączki na palec serdeczny lewej dłoni.  

Na której ręce nosi się obrączkę w Polsce?

W Polsce obrączka noszona jest na palcu serdecznym prawej dłoni. Nie zawsze jednak tak było. Przed Powstaniem Styczniowym kobiety nosiły obrączkę na lewej ręce. Obrączka na prawej dłoni oznaczała natomiast, że kobieta została wdową. Po upadku powstania mężatki - na znak żałoby i solidarności z kobietami, których mężowie polegli podczas walk - zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń. Taka tradycja przetrwała aż do dziś.

Na której ręce nosi obrączkę wdowa?

W Polsce po śmierci małżonka obrączka przekładana jest z serdecznego palca prawej ręki na palec serdeczny ręki lewej. Zdarza się także, że niektóre wdowy ściągają obrączkę z palca, zakładają ją na łańcuszek i noszą w formie naszyjnika na szyi. 

Na której ręce nosi się obrączkę po rozwodzie?

Po rozwodzie mało kto decyduje się na noszenie obrączki po byłym małżonku. Z rzadka obrączka przekładana jest na drugą rękę. Najczęściej obrączka po rozwodzie sprzedawana jest w lombardzie lub zostaje przetopiona u złotnika. Niektórzy przekazują swoją obrączkę dziecku na pamiątkę. Dzieje się to zwłaszcza w sytuacji, gdy obrączka jest rodzinną pamiątką, dziedziczoną z pokolenia na pokolenie. 

Gdzie nosi się obrączkę... nieco inaczej?

Ciekawy zwyczaj związany z obrączkami ślubnymi panuje w Grecji. W kraju tym małżonkowie noszą obrączki wykonane z różnych surowców. Złoto zarezerwowane jest dla mężczyzn, a srebro - dla kobiet. Wybór ten symbolizować ma uległość żony wobec męża. Odwrotna sytuacja jest w krajach muzułmańskich. Noszenie złota przez mężczyzn jest niedozwolone, stąd też muzułmańscy mężowie noszą srebrne obrączki lub nie noszą ich wcale.