Jak dbać o biżuterię

Biżuteria to atrybut każdej kobiety – pozwala podkreślić indywidualny styl, poczuć się zmysłowo i po prostu pięknie. Żeby jednak pierścionki lub obrączki stanowiły prawdziwą ozdobę, trzeba umiejętnie o nie dbać. Chcesz, żeby Twoja kolekcja biżuterii prezentowała się nienagannie i zawsze olśniewała idealnym wyglądem? Utrzymanie pierścionków i obrączek w perfekcyjnej formie nie jest trudne, wystarczy stosować się do kilku porad. Przedstawiamy cenne wskazówki, jak dbać o biżuterię.

Noszenie i przechowywanie biżuterii

Biżuteria, pomimo że jest wykonana ze szlachetnych materiałów, to często bywa krucha, delikatna i podatna na zarysowania. Nawet najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy może stracić swój olśniewający blask, jeśli nie będziemy o niego odpowiednio dbać.

Pamiętajmy o tym, że biżuteria złota, srebrna oraz ozdobiona szlachetnymi kamieniami często jest wrażliwa na działanie detergentów, kosmetyków oraz innych środków chemicznych. Właśnie dlatego tak ważne jest zdejmowanie biżuterii do mycia rąk, wykonywania prac domowych czy innych czynności, w czasie których nasze ozdoby mogłyby mieć kontakt z drażniącymi substancjami, np. zawierającymi chlor. Silne środki mogą spowodować uszkodzenie delikatnej struktury pierścionka zaręczynowego czy obrączki, nawet doprowadzić do pęknięcia lutów. Chcesz użyć ulubionych perfum? Pamiętaj, żeby zrobić to przed nałożeniem naszyjnika czy kolii, ponieważ przypadkowo spryskana biżuteria może ściemnieć. Z kolei niektóre kamienie szlachetne nie tolerują lakieru do włosów czy częstego kontaktu z promieniowaniem UV. Uważaj także na kremy do rąk lub balsamy do ciała – zdejmij biżuterię na czas nakładania kosmetyku.

Biżuteria wykonana ze złota i srebra nie lubi także częstego kontaktu z wodą – pod jej wpływem może przebarwiać się, matowieć i ciemnieć. Szczególnie destrukcyjnie działa słona morska woda oraz chlor w basenie. Jeśli zatem jesteśmy na urlopie, pamiętajmy o zdjęciu biżuterii przed kąpielą. To nie tylko ochroni ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, ale także zabezpieczy przed zgubieniem.

A co ze snem? Wiele osób nie ściąga pierścionków oraz obrączek na noc, co nie służy biżuterii, która może w tym czasie ulec uszkodzeniom mechanicznym. Warto zdejmować ją także podczas wysiłku fizycznego, np. ćwiczeń na siłowni.

Istotne jest również odpowiednie przechowanie pierścionków i innych dodatków. Najlepiej zainwestować w specjalne szkatułki z przegródkami wyściełanymi miękkim materiałem. Każdy element biżuterii powinien znaleźć w szkatułce osobne miejsce, tak, żeby nie ocierać się o inny. Dzięki temu unikniemy przypadkowego zarysowania powierzchni pierścionka lub obrączki.

Złoty pierścionek z brylantem można wyczyścić za pomocą specjalnej szmatki z mikrofibry

Jak czyścić biżuterię?

Jak czyścić biżuterię - lepiej samodzielnie czy z pomocą fachowca? Istnieje wiele domowych sposobów pielęgnowania biżuterii, zarówno tej wykonanej ze srebra, jak i złota. Raz na jakiś czas warto oddać pierścionki, naszyjniki czy obrączki do czyszczenia w profesjonalnym zakładzie jubilerskim, ale drobne zabrudzenia można usuwać samodzielnie. Na rynku są dostępne specjalne chusteczki do czyszczenia biżuterii, które dobrze radzą sobie z ciemnym nalotem na srebrnych pierścionkach czy bransoletkach, usuwają również pozostałości po kosmetykach, np. kremach do rąk.

Jeśli decydujemy się na użycie środka do czyszczenia, pamiętajmy, żeby najpierw umyć obrączkę lub pierścionek łagodnym mydłem, następnie opłukać i osuszyć, i dopiero wtedy przystąpić do kąpieli w środku czyszczącym. Możemy także przecierać nasze ozdoby szmatką, najlepiej flanelową lub skorzystać ze specjalnych ściereczek polerskich. Materiał musi być miękki, żeby nie zarysować wrażliwej powierzchni.

Złotą biżuterię oraz produkty wysadzane kamieniami szlachetnymi warto raz na jakiś oddać w ręce profesjonalistów, którzy zadbają o ich perfekcyjny wygląd. Jest to szczególnie zalecane w przypadku wartościowych dodatków, np. pierścionków z brylantem. Złotnik przyjrzy się zabrudzeniom oraz rysom na biżuterii i oceni, jakim zabiegom należy je poddać, żeby odzyskały dawny wygląd.