Dlaczego złoto brudzi?

Wiele osób, które na co dzień noszą złotą biżuterię, spotkało się z tym, że złoto brudzi ich skórę. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy, dlaczego złoto brudzi i co zrobić, aby zabrudzeń uniknąć.

Dlaczego złota obrączka lub pierścionek brudzi palec?

Jeśli nosisz na palcu złotą obrączkę lub pierścionek, być może zdarzyło ci się zauważyć ślady brudu na palcu. Nie zawsze jest on czarny, czasami ma odcień brązowy lub zielonkawy, zwykle też jest łatwy do zmycia. Dlaczego jednak się pojawia?

Pierwsze, co nam przychodzi do głowy, kiedy widzimy, że złoto brudzi, to podejrzenie, że nie jest ono prawdziwe. W niektórych przypadkach może być to prawda - jeśli kupiliśmy złoty pierścionek u wątpliwego sprzedawcy, faktycznie może się okazać, że nie został on tak naprawdę wykonany ze złota. Jednak fakt, że złota obrączka brudzi palec nie musi oznaczać, że złoto, z którego została wykonana, nie jest prawdziwe.

Co więc powoduje, że złoto brudzi? Zabrudzeniom bardzo często winne są dodawane do złota domieszki miedzi lub niklu. Ponadto złoto wchodzi w reakcję z potem lub kosmetykami, co może powodować powstawanie związków chemicznych, które pozostawiają ciemny ślad na skórze.

Pamiętajmy też, że złoto może patynować, czyli utleniać się pod wpływem tlenu, światła lub wilgoci. Jest to naturalne zjawisko, choć może zaniepokoić, ponieważ złoto zmienia wówczas swój kolor na żółty, czerwony lub czarny.

Co zrobić, żeby złoto nie brudziło?

Nie chcesz, aby złota obrączka czy pierścionek brudziły twoje palce? Przede wszystkim wybieraj złoto wyższej próby. Wyższa próba to mniej domieszek, a mniej domieszek to mniejsze ryzyko pozostawiania brudnych śladów.

Zwróć też uwagę na stosowane kosmetyki. Często winne temu, że złoto brudzi, są kosmetyki z filtrem słonecznym, zawierające tlenek cynku, ale także inne produkty mające w składzie elementy wchodzące w reakcję ze złotem. Nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych kosmetyków, ale odczekaj kilka minut po ich nałożeniu, zanim założysz złotą biżuterię - to może wystarczyć, aby uniknąć zabrudzeń od złota na palcach.

Jeśli podejrzewasz, że zabrudzenia od złota są wynikiem tego, jakie reakcje chemiczne zachodzą podczas kontaktu złotej biżuterii z twoją skórą, warto skonsultować się z lekarzem. Powodem zabrudzeń może być bowiem kwaśność potu, która jest cechą indywidualną, ale też dieta lub schorzenia, takie jak anemia. Otrzymawszy wskazówki od lekarza, możesz poprawić swoje zdrowie, a przy okazji przestać mieć problemy z zabrudzeniami od złota.

Pamiętaj też, aby regularnie czyścić złotą biżuterię. Pot i wilgoć mogą powodować korozję metali, a to z kolei sprawiać, że palec od złotego pierścionka czernieje lub na dekolcie pojawiają się zabrudzenia od złotego wisiorka. Jeśli będziesz dbać o biżuterię, rzadziej spotkasz się z pozostawionymi przez nią ciemnymi śladami. W miarę możliwości unikaj też noszenia złotej biżuterii podczas ćwiczeń i kąpieli.

I ostatnia wskazówka, niezwykle istotna - przechowuj złotą biżuterię w suchym miejscu, z dala od źródeł wilgoci i zanieczyszczeń. Możesz używać specjalnych woreczków lub skrzynek, które ograniczają dostęp powietrza. Wiele osób o tym nie pamięta, a to łatwy sposób na uniknięcie zabrudzeń od złota, ale też na zadbanie o doskonały wygląd biżuterii.