Dlaczego perły są tak drogie i co wpływa na ich cenę?

Kobieta potrzebuje niezliczonych sznurów pereł – twierdziła Coco Chanel. Te drogocenne wytwory małży są od wieków przedmiotem pożądania i wzbudzają duże zainteresowanie koneserów. Dlaczego są tak drogie? Ile kosztuje perła i jakie czynniki mają największy wpływ na jej cenę?

Sekrety perły – cena i rodzaje

Perły już od starożytności uchodzą za symbol tego, co cenne i wartościowe. Podczas wykopalisk w Egipcie odnaleziono perłowy naszyjnik datowany na ok. 2500 lat p.n.e. Wiemy, że perły nosiła m.in. Kleopatra. Wiadomo też, że już w XIII wieku Chińczycy nauczyli się je hodować

Dawniej perły służyły nie tylko do ozdoby, ale stanowiły też środek płatniczy. Do dzisiaj kojarzą się z czystością, szczerością i niewinnością, a ich olśniewający blask przyciąga spojrzenia. Nic dziwnego, że stanowią jeden z najbardziej popularnych surowców do produkcji biżuterii

Ile kosztują perły? Ich cena waha się w zależności od rodzaju. Wyróżniamy perły słonowodne (morskie) i słodkowodne – hodowane w jeziorach i rzekach. Najdroższe perły na świecie to Lao-tze, która została wyłowiona w 1934 roku w pobliżu filipińskiej wyspy Palawan. Perła waży 6,4 kg, a jej cena w 1999 roku osiągnęła 40 mln dolarów.

Nie oznacza to jednak, że biżuteria z pereł zawsze jest bardzo droga – ceny pereł zaczynają się już od kilku złotych. Droższe będą prawdziwe perły naturalne – cena jest tak wysoka, że nie opłaca się ich poszukiwać na masową skalę. Takie okazy trafiają na aukcje. Biżuterię z pereł hodowanych można kupić zarówno za kilkaset złotych, jak i kilka czy kilkanaście tysięcy. Co sprawia, że występują tak duże rozbieżności w cenach?

Od czego zależy cena pereł?

Zanim omówimy czynniki, które wpływają na cenę pereł, sprawdźmy, w jaki sposób powstają. Naturalne perły są wytworem małży – kiedy ciało obce, np. ziarenko piasku, przedostanie się do muszli, rozpoczyna się proces produkcji masy perłowej, która obudowuje „intruza”. Obecnie rynek jest zdominowany przez perły hodowane – słodkowodne oraz morskie. Cena pereł jest uzależniona od:

  • rodzaju wody – perły słodkowodne są tańsze niż morskie, ponieważ w jednym małżu można wyhodować ich więcej – nawet kilkadziesiąt sztuk. To one przeważają w ofercie sklepów jubilerskich, mają konkurencyjne ceny, są bardzo popularne i dostępne praktycznie dla każdego.
  • kształtu – w naturze występują nie tylko okrągłe perły, które są najbardziej pożądane przez koneserów biżuterii, ale również półokrągłe, owalne, w kształcie kropli, gruszki, ziarna czy pierścienia. Wyróżniamy również perły barokowe i semibarokowe – o nieregularnym kształcie. Najdroższe egzemplarze to perły okrągłe – najwyższe ceny osiągają egzemplarze o kształcie zbliżonym do kuli.
  • barwy – biała, różowa czy łososiowa perła? Kolor egzemplarza jest określany na podstawie barwy podstawowej oraz poblasku (overton). Czynnik ten nie wpływa jednak znacząco na cenę – perły można barwić i odbarwiać.
  • wielkości – perły są klasyfikowane w przedziałach co 0,5 mm. Im większa perła, tym wyższa cena. Warto jednak podkreślić, że największe różnice cenowe występują w przypadku większych okazów – od 8-9 mm.
  • połysku – to czynnik, który bardzo wpływa na cenę perły. Najbardziej poszukiwane, a co za tym idzie – również najdroższe, są okazy cechujące się mocnym połyskiem.
  • jakości powierzchni – najwyższe ceny uzyskują perły z niewielką ilością skaz, np. przebarwień czy rys. Warto jednak pamiętać, że niedoskonałości występują naturalnie na perłach – tylko sztuczne są całkowicie gładkie.
  • grubości powłoki masy perłowej – w tym względzie przodują perły słodkowodne, które mają najgrubszą powłokę i najmniejsze jądro, są zatem wyjątkowo trwałe.
  • wzajemnego dopasowania – w naturze nie ma dwóch identycznych pereł, jednak przy tworzeniu biżuterii wybiera się egzemplarze jak najbardziej zbliżone do siebie pod względem kształtu i koloru. Dzięki temu naszyjniki, bransoletki czy kolczyki prezentują się lepiej.