Certyfikaty jubilerskie

Certyfikat jubilerski to inaczej dokument potwierdzający autentyczność wyrobów jubilerskich oraz osadzonych w nim kamieni. Dzięki certyfikatom jubilerskim mamy pewność, że zakupiona biżuteria jest oryginalna i pochodzi z legalnych źródeł.

Co zawiera certyfikat jubilerski

Standardowy certyfikat jubilerski biżuterii zawiera informacje o nazwie wyrobu, jego masie (wyrażonej w gramach), rodzaju i próbie metalu szlachetnego. Dokument zawiera także szczegółowe dane o cechach osadzonych kamieni, czyli ich masie w kartach, szlifie, czystości i barwie.

Kto wystawia certyfikat jubilerski

Zgodnie z ustaleniami Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich, certyfikat jubilerski to dokument handlowy, który wystawiany jest producenta biżuterii lub sklep, hurtownię albo sprzedawcę kamieni jubilerskich lub biżuterii. Certyfikat wystawiany jest przez rzeczoznawcę, który najczęściej jest pracownikiem lub współpracownikiem jednej z wymienionych instytucji.

Certyfikacja diamentów i brylantów

Kamienie szlachetne, a przede wszystkim diamenty i brylanty, to towar luksusowy, który może kusić nieuczciwych sprzedawców i fałszerzy. Aby utrudnić obrót kamieniami pochodzącymi z nielegalnych źródeł, wprowadzono system certyfikacji diamentów. Zajmują się tym wyspecjalizowane instytuty gemmologiczne, które poświadczają autentyczność kamieni. Są to:

  • IGI (International Gemological Institute),
  • GIA (Gemological Institute of America),
  • HRD (HRD Anterwp).

Brylanty certyfikowane przez wspomniane instytuty oferowane są w specjalnych opakowaniach-pakietach, a numer certyfikatu wypalany jest laserem na rondyście (krawędzi) oszlifowanego kamienia. Takie oznaczenia gwarantuje autentyczność zakupionego klejnotu i jest chętnie wybierane przez klientów, szczególnie przy zakupie większych kamieni.

Certyfikaty wystawiane przez gemmologów

Poza certyfikatami wystawionymi przez uznane laboratoria, certyfikaty wystawiają także wysoko wykwalifikowani specjaliści gemmolodzy, którzy posiadają udokumentowaną wiedzę dotyczącą kamieni szlachetnych. Gemmolog analizuje cechy kamienia i wypełnia specjalny druk, w którym poświadcza jego masę, szlif, czystość i barwę. Wystawiony certyfikat powinien być zgodny z Polską Normą PN-M-17007:2002 dotycząca wyceny diamentów.

Czy warto kupować biżuterię z certyfikatem

Zakup biżuterii, zwłaszcza tej z diamentami, brylantami lub innych kamieniami szlachetnymi, z certyfikatem jubilerskim jest gwarancją nabycia towaru ze sprawdzonego źródła i stanowi potwierdzenie wartości nabytej biżuterii.

Jeżeli posiadamy biżuterię bez właściwego certyfikatu i nie mamy pewności co do jej wartości, zawsze możemy zwrócić się o wykonanie ekspertyzy do niezależnego eksperta. Zapraszamy do pracowni złotniczej Alians w Krakowie, gdzie udzielimy wszelkich porad związanych z Państwa biżuterią.