Bigle, sztyfty, angielskie. Jakie są najpopularniejsze zapięcia do kolczyków

Kolczyki to jeden z najpopularniejszych rodzajów biżuterii damskiej. Oferowane są w szerokiej gamie wzorów i stylów - od klasycznych modeli wykonanych ze złota z osadzonymi kamieniami szlachetnymi, po nowoczesne formy ze srebra lub stali szlachetnej. Uznaniem pań cieszą się zarówno krótkie kolczyki tuż przy uchu, jak i długie modele wiszące, a także nausznice i klasyczne koła. Kupując kolczyki nie każdy zwraca jednak uwagą na sposób mocowania biżuterii do ucha, czy jej zapięcie. A wbrew pozorom jest to bardzo ważny element, który gwarantuje komfort noszenia i bezpieczeństwo biżuterii. Oto najpopularniejsze zapięcia do kolczyków i ich rodzaje.

Sztyft (wkręt) - kolczyki zapinane na sztyft

Sztyft, zwany inaczej wkrętem, to jedno z najpopularniejszych i najprostszych rodzajów zapięć, stosowanych w kolczykach złotych i srebrnych. Jest wykorzystywane zarówno w eleganckich modelach wykonanych ze złota i diamentów, jak i srebrnych kolczykach do użytku codziennego oraz w kolczykach dla dzieci. Kolczyki na sztyfty to nie tylko tak zwane krótkie “wkrętki”, które noszone są na płatku ucha, ale także długie kolczyki wiszące - te proste jak i bogato zdobione.

Jak zbudowane są sztyfty do kolczyków?

Sztyft to cienki drut (złoty, srebrny lub stalowy), który przymocowany jest płytki, na której osadzony jest przód kolczyka - kamień szlachetny, element dekoracyjny ze stopu jubilerskiego lub inna ozdoba. Drucik przechodzi przez dziurkę w uchu, a jego koniec zamykany jest specjalną metalową końcówką (tzw. motylkiem lub barankiem). W takim przypadku na sztyfcie często wykonywane jest nacięcie, które ułatwia mocowanie zapięcia (tzw. sztyfty na śrubce). Sztyfty mogą być też zamykane silikonową zatyczką.

Zaletą zapięcia na sztyft jest z pewnoscią niewielki rozmiar, łatwość w zakładaniu biżuterii (zapinanie i odpinanie kolczyka) oraz wygoda użytkowania - kolczyków nie trzeba zdejmować do spania. Podstawową wadą takich kolczyków jest możliwość zgubienia biżuterii przy zbyt luźnej zatyczce lub braku nacięcia mocującego na sztyfcie.

Kolczyki wkrętki z żółtego i białego złota z cyrkoniami

Bigle do kolczyków

Bigle to także bardzo popularne zapięcia do kolczyków, które sprawdzą się w kolczykach wiszących - krótkich, półdługich i długich. Kolczyki na biglu, niezależnie od jego rodzaju, to symbol elegancji, wyszukanego stylu i dobrego smaku. Bigle, szczególnie zamknięte i angielskie, często stosowane są w eleganckich wyrobach z kamieniami szlachetnymi, ponieważ zapewniają piękny wygląd, a dodatkowo bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Bigle do kolczyków możemy podzielić na kilka rodzajów. Oto najpopularniejsze z nich:

Bigle zamknięte

Zapięcia do kolczyków na bigle zamknięte to jedne z najwygodniejszych zapięć. Ich mechanizm polega na przełożeniu “uszka” kolczyka od przodu do tyłu przez dziurkę w uchu i zaczepieniu go o specjalny haczyk.

Bigle angielskie

Bigle angielskie, czyli tzw. zapięcie angielskie to odmiana bigla zamkniętego. Zapięcie angielskie jest często stosowane w ekskluzywnych złotych kolczykach z diamentami i innymi kamieniami szlachetnymi. Mechanizm zapinania jest podobny jak w przypadku bigli zamkniętych, jednak haczyk mocujący osadzony jest na specjalnej sprężynie (klapce), która łatwo się otwiera i zamyka, ale dzięki zatrzaskowi jeszcze lepiej zabezpiecza kolczyk przed rozpięciem i ewentualnym zgubieniem. Zapięcie na bigiel angielski to jedno z ulubionych zapięć wśród złotników.

Złote kolczyki z brylantami zapinane na bigle angielskie

Bigle angielskie typu lira

Ten rodzaj zamykania stosowany jest najczęściej w niewielkich, ale bardzo eleganckich kolczykach w stylu klasycznym. Mechanizm bigla angielskiego typu lira ukryty jest za uchem. Jego zapięcie polega na wpięciu “uszka” do specjalnej szczeliny. Zapięcie jest pewne i bezpieczne, dzięki czemu dobrze chroni kolczyk przed zgubieniem go.

Bigiel z zapięciem z przodu

Bigle z zapięciem z przodu stosowane są głównie małych kolczykach dla dzieci, ponieważ są niezwykle dobrze zabezpieczone przed wypadaniem. “Uszko” kolczyka przechodzi przez dziurkę od tyłu płatka ucha, a mechanizm zamykania znajduje się z przodu, ukryty za dodatkowym oczkiem.

Bigle otwarte

Zapięcia na bigiel otwarty najczęściej stosowane są w kolczykach wiszących. Takie zapięcie to po prostu odpowiednio wygięty drut. Biżuterię z takim zapięciem wystarczy przełożyć przez dziurkę w uchu i już można cieszyć się piękną ozdobą. Takie kolczyki warto zabezpieczyć dodatkową silikonową nakładką, gdyż łatwo mogą wysunąć się z ucha. Takie kolczyki nie nadają się do spania i koniecznie należy zdejmować jest przed położeniem się do łóżka.

Bigle typu rybka

Odmianą bigli otwartych są bigle typu rybka, w których drucik przechodzący przez ucho razem z przednią częścią kolczyka tworzą kształt ryby. Również w tym przypadku warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci silikonowych nakładek, chroniących biżuterię przed wysunięciem się z ucha.

Inne popularne zapięcia w kolczykach

Poza wymienionymi zapięciem typu sztyft, bigiel i zapięciem angielskim (biglem angielskim) w kolczych często stosowane są różne typy zapięć kół oraz kolczyki przeciągane.

Kolczyki to ponadczasowy dodatek, który od tysiącleci cieszy się popularnością nie tylko wśród pań, ale także panów. Wybierając ten rodzaj biżuterii warto zwrócić uwagę na odpowiednie zapięcie nie tylko ze względów na bezpieczeństwo, ale także wygodę użytkowania.