Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty? Poradnik, jak rozpoznać złoto

Znane przysłowie "nie wszystko złoto, co się świeci" sprawdza się również w przypadku złotej biżuterii. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać złoto i na co zwrócić uwagę przy zakupie złotego pierścionka lub obrączki.

Jak rozpoznać złoto - wskazówki

Wszystkie wprowadzone do sprzedaży w Polsce złote wyroby biżuteryjne o wadze powyżej  1 grama powinny zostać oznaczone tzw. cechą probierczą. Potwierdza ona przeprowadzenie przez Urząd Probierczy badań, które określają, czy dany produkt powstał ze złota oraz ile czystego złota zawierał stop, z którego biżuteria została wykonana. 

Najprostszym sposobem na to, jak rozpoznać złoto, jest zatem sprawdzenie znajdującego się na wybranym produkcie oznaczenia. W przypadku złotych obrączek i pierścionków cecha najczęściej grawerowana jest po wewnętrznej stronie, na złotych łańcuszkach oraz bransoletkach znajdziemy ją zazwyczaj przy zapięciu. Oznakowanie porównać możemy z danymi dostępnymi na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar. 

Wybity na biżuterii wizerunek głowy rycerza z twarzą zwróconą w lewo oznacza, że mamy do czynienia z wyrobem ze złota. O jego zawartości w danym produkcie informują cyfry: 1, 2, 3, 4, 5, 6 odpowiadające kolejno próbom złota: 960, 750, 585, 500, 375, 333. Przykładowo - pierścionek oznaczony 3, czyli próbą 585, wykonany został w 58,5 % z czystego złota, a pozostały procent jego zawartości stanowią inne kruszce nadające mu twardość.

Jak sprawdzić, czy to złoto, gdy nie ma cechy?

Rozpoznanie złota w przypadku biżuterii nieoznaczonej cechą probierczą, bez naniesionej próby, jest nieco trudniejszym zadaniem. Z problemem tym spotkać mogą się osoby, które posiadają złotą biżuterie sprzed lat, najczęściej wykonaną ręcznie. Brak wymaganych oznaczeń dotyczyć może także złotej biżuterii sprowadzanej z zagranicy. Jak w takich przypadkach sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? Zanim udamy się do złotnika, możemy samodzielnie podjąć się weryfikacji posiadanego przez nas kruszcu. 

Jednym z popularnych, domowych sposobów na sprawdzenie, czy dany pierścionek lub obrączka są ze złota, jest tzw. próba magnesu. Ze względu na to, że złoto jest diamagnetykiem, czyli nie wykazuje właściwości magnetycznych, nie powinno w żaden sposób zareagować na działanie magnesu.

Należy jednak mieć na uwadze, że tzw. próba magnesu nie jest do końca miarodajnym sposobem na sprawdzenie autentyczności złota. Zastanawiając się, jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe, warto przeprowadzić także tzw. próbę Archimedesa - nieco bardziej skomplikowaną i czasochłonną od próby magnesu, ale zarazem bardziej wiarygodną. 

Do próby Archimedesa konieczne jest wykorzystanie naczynia z wodą, na przykład szklanki. Najpierw ważymy badany przez nas pierścionek lub obrączkę. Następnie obliczamy objętość szklanki z wodą, mnożąc pole podstawy przez wysokość. Po uzyskaniu wyniku wkładamy biżuterię do naczynia i obliczamy różnice wypartej wody w centymetrach sześciennych. Na koniec wystarczy podzielić masę biżuterii przez masę wypartej wody, aby uzyskać gęstość wyrobu. Jeśli dany produkt wykonany został ze złota, wynik mieścić powinien się w pobliżu 19,3 g/cm³. 

Autentyczność złota potwierdzić lub wykluczyć można także przy użyciu kwasu azotowego. Sposób ten sprawdzi się jednak jedynie w przypadku biżuterii ze złota poniżej próby 500, czyli 12 karatów. Dodatkowo - metoda ta wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, dlatego ze względów bezpieczeństwa  sprawdzania złota przy użyciu kwasu azotowego warto powierzyć specjalistom. 

Jak sprawdzić, czy biżuteria jest złota? 

Chcąc uzyskać stuprocentową pewność, że posiadana przez nas biżuteria wykonana została ze złota, najlepiej udać się do sprawdzonego złotnika, jubilera lub punktu skupu metali szlachetnych. Dzięki odpowiednim narzędziom możliwe jest nie tylko określenie, czy dana obrączka lub pierścionek są ze złota, ale również oznaczenie próby. U specjalisty możemy  uzyskać ponadto informacje o wartości posiadanego przez nas wyrobu na podstawie aktualnych cen złota na giełdzie. A chcąc uniknąć w przyszłości rozczarowania, kupujmy biżuterię ze złota w cieszących się renomą salonach sprzedaży.