Cyrkonia a diament. Jak je rozróżnić?

Na pierwszy rzut oka odróżnienie diamentu od cyrkonii wydaje się praktycznie niemożliwe. Te dwa kamienie różnią się jednak między sobą zarówno strukturą, jak i właściwościami. Chcąc zweryfikować, czy mamy do czynienia z diamentem, czy z cyrkonią, spróbować możemy domowych sposobów lub udać się do specjalisty, który sprawdzi kamień przy pomocy odpowiedniego sprzętu.

Diament a cyrkonia - różnice

Diament jest kamieniem szlachetnym występującym naturalnie w przyrodzie. Nazwa tego minerału pochodzi od łacińskiego słowa "diamentum", które oznacza "najtwardszy", "niepokonany". Diament uznawany jest bowiem za najtwardszy minerał na ziemi - zajmuje pierwsze miejsce w dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa. Dzięki wyjątkowej twardości krawędzie diamentu nie wycierają się, a szlify pozostają cały czas tak samo ostre. Dodatkowo kamienie te mimo upływu lat zachowują swój blask. Nie bez powodu zatem mówi się, że diamenty są wieczne.  

W odróżnieniu od diamentu cyrkonia jest wyrobem syntetycznym, produkowanym w laboratorium  na drodze syntezy chemicznej. Jej twardość w skali Mohsa waha się od 8,5 do 9 stopnia. Liczyć należy się więc z tym, że z czasem krawędzie cyrkonii ulegną zatarciu, staną się zaokrąglone, a sam kamień - nieco zmatowieje.

Kolejną różnicą między diamentem a cyrkonią jest czystość kamienia. Naturalnie powstałe diamenty mają różne stopnie czystości. Cyrkonia natomiast  jest czystym, nie posiadającym żadnych inkluzji oraz skaz kamieniem. Dodatkowo - diament zarysować można tylko przy pomocy innego diamentu, cyrkonie są zdecydowanie bardziej podatne na zarysowania.

Jak odróżnić diament od cyrkonii?

Diament od cyrkonii można spróbować odróżnić w warunkach domowych, bez wsparcia specjalisty, poddając oba kamienie różnym testom. Jednym ze sposobów na odróżnienie diamentu od cyrkonii jest tak zwany test ciepła. Jeśli wrzucimy posiadany przez nas kamień do gorącej wody i nie nagrzeje się on, będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z diamentem. Jeśli natomiast kamień nagrzeje się i będzie utrzymywał wyższą temperaturę przez jakiś czas, to znak, że jest to cyrkonia.

Kolejnym testem, dzięki któremu ocenić możemy na własną rękę, czy posiadamy diament, czy cyrkonię, jest test światła. Gdy dokładnie obejrzymy oba kamienie w pełnym oświetleniu, cyrkonia będzie się mienić wszystkimi kolorami tęczy, diament natomiast będzie miał bardziej stonowane barwy szarości, bieli lub ewentualnie delikatną, pomarańczowo-czerwoną poświatę.

Dodatkowo, gdy kamień nie został jeszcze osadzony w pierścionku, przeprowadzić możemy test przejrzystości. Jeśli po położeniu kamienia na stronie książki dostrzeżemy znajdujące się pod nim litery i będziemy w stanie rozpoznać je, mamy do czynienia z cyrkonią, która działa na zasadzie soczewki. Diament natomiast, ze względu na swoją strukturę, mocno utrudni nam lub nawet uniemożliwi rozpoznanie liter.

Diament czy cyrkonia - co wybrać?

Pierwsze cyrkonie uzyskane zostały we francuskich laboratoriach stosunkowo niedawno, bo w 1969 roku. Od tego czasu te piękne kamienie zyskały ogromną popularność i znalazły się w szkatułkach kobiet na całym świecie.

Niewątpliwą zaletą cyrkonii jest ich łudzące podobieństwo do diamentów oraz zdecydowanie większa dostępność i bardziej atrakcyjna cena. Pożądany przez kobiety od wieków diament pozostaje natomiast niezmiennie bardzo rzadkim, a tym samym - bardzo kosztownym minerałem.

Decydując się na zakup biżuterii warto więc zastanowić się, czy zależy nam na biżuterii na co dzień, w przystępnej cenie, czy też pragniemy nabyć biżuterię o większej wytrzymałości i wyjątkowym blasku, która będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W pierwszym przypadku wybór cyrkonii będzie doskonałą decyzją. Niewprawne oko postronnych obserwatorów nie będzie w stanie rozróżnić, czy posiadaną przez nas biżuterię zdobi cyrkonia czy diament. Dodatkowo cena pierścionka z cyrkonią nie zrujnuje naszego budżetu i pozwoli nam na częstsze zakupy oraz posiadanie bardziej zróżnicowanej kolekcji.

Jeśli chcemy natomiast, by biżuteria służyła nam przez lata i była cenną, rodzinną pamiątką, zdecydowanie postawmy na diament. Jak śpiewała Marylin Monroe, “Diamonds are the girls best friends”, możemy więc być pewni, że ten szlachetny kamień nas nie zawiedzie.